zlobek

Dlaczego wybrać Żłobek Montessori?

Każdy z nas jest inny – brzmi to jak slogan reklamowy, jest to jednak prawda tak oczywista, że bardzo rzadko się nad tym zastanawiamy. To samo dotyczy naszych dzieci, każde z nich już od początku swego istnienia jest inne, stanowi niepowtarzalny byt, ma też swój niepowtarzalny rytm rozwoju.

Tajemnica metody Marii Montessori tkwi w tym, iż nauczyciel obserwując swoich podopiecznych – zauważa fazy wrażliwe pojawiające się u poszczególnych dzieci i proponując pojedynczemu dziecku odpowiednie zabawy czy proste ćwiczenia wspiera jego rozwój. Dziecko uczy się więc z łatwością i z radością, nie odczuwając tego jako przykrego obowiązku. W okresie żłobkowym 1-3 najważniejszymi fazami wrażliwymi są oczywiście:

  • rozwój mowy,
  • rozwój ruchowy – doskonalenie chodzenia i koordynacji ruchów,
  • ponadto wzrastająca potrzeba samoobsługi i samodzielności.

Rozwój mowy jest wspierany wielotorowo: od najbardziej tradycyjnych form jak mowa rytmiczna (wierszyki, rymowanki, piosenki), przez pracę z książeczkami, zabawy w pytania, zachęcanie do samodzielnego wyrażania się i ćwiczenia w utrwalaniu nazewnictwa przedmiotów opracowane zgodnie z zaleceniami metody. Nauczyciel prowadzi zajęcia indywidualne z każdym dzieckiem zgodnie z jego aktualnym stanem wiedzy i potrzebami, jak i grupowe, które także są bardzo lubiane przez dzieci.

Doskonalenie koordynacji ruchowej obejmuje ćwiczenia z zakresu koordynacji oko-ręka, stereognostykę oraz kształcenie zmysłu równowagi.

Kolejnym obszarem z którym dzieci będą miały codzienną styczność w Żłobku Montessori są ćwiczenia praktycznego dnia. Jest to bardzo ważna dziedzina rozwoju – są to czynności związane z troską o własną osobę i troską o otoczenie. Celem tych ćwiczeń jest wypracowanie samodzielności, samoświadomości oraz ufności we własne siły i poczucia bezpieczeństwa. Dzieci uczą się codziennych czynności, takich jak zapinanie i odpinanie guzików, czyszczenie bucików, mycie rąk, mycie stolików, pranie, nakrywanie do stołów, itp..

Przy pracy z każdą pomocą Montessori obowiązują proste zasady: dziecko samodzielnie bierze pomoc z odpowiedniego miejsca przed rozpoczęciem zabawy i po zakończeniu odnosi na miejsce. Oprócz funkcji wychowawczej ta zasada ma jeszcze jedno zadanie utrwala pamięć ruchową, dzięki temu jeśli następnym razem będzie chciało powtórzyć zabawę będzie wiedziało gdzie szukać pomocy.

Kontakt

 
Żłobek Montessori
Godziny otwarcia: 7:00 -18:00
Zapisy: 693 11 62 48 – Anna Hanausek-Badziak
ul. Jaracza 68
90-251 Łódź
NIP:727 194 83 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 693 11 62 48
REGON: 101157210