zlobek

Infant Community

W Żłobku Montessori opieka nad dzieckiem  prowadzona jest zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori. Opiekunki podążają za indywidualnym tempem rozwoju dzieci.

W naszej placówce dzieci przebywają  w przygotowanym otoczeniu – aranżacja sal, meble, pomoce Montessori są tak rozmieszczone, by  stymulować  rozwój dziecka. Meble  są  niskie i otwarte, w nich  znajdują się pomoce Montessori.

Meble rozmieszczone są w taki sposób, aby tworzyć kąciki tematyczne, w których znajduje się materiał rozwojowy z różnych obszarów rozwoju dziecka:

  • kącik ćwiczeń dnia praktycznego,
  • kącik językowy,
  • kącik z pomocami do rozwoju koordynacji  oko-ręka,
  • kącik plastyczny,

Bardzo ważną częścią sali jest osobno wydzielony obszar jedzenia. Tutaj  nie tylko spożywane są posiłki. Jest to miejsce gdzie dzieci mogą pracować z przygotowanymi zestawami. Uczą się np. samodzielnego wyciskania soku czy krojenia owoców, nalewania wody do picia. Daje im to możliwość  poszerzenia swoich umiejętności, ale także mają zapewniony stały dostęp do owoców i wyrabiane są zdrowe nawyki żywieniowe.

Potrzeba ruchu tak ważna dla rozwoju małego dziecka jest zaspakajana, albo w trakcie spacerów, albo w czasie zajęć wspólnych muzyczno–tanecznych, prostej gimnastyki czy zabaw ruchowych.

Rozwój mowy wspomagany jest w różnoraki sposób: poprzez pracę z materiałami zgromadzonymi w kąciku językowym, ale także poprzez codzienne zabawy na elipsie. Jest to czas wyciszenia przed posiłkami. Kiedy dzieci siadają wraz opiekunkami na elipsie, kiedy śpiewamy ulubione piosenki, mówimy wierszyki i rymowanki.

Dzieci uczą się samodzielności w zakresie podstawowych czynności pielęgnacyjnych wobec własnej osoby: mycie rąk, czesanie, dmuchanie nosa,  korzystanie z toalety, rozbieranie i ubieranie, dbałość o najbliższe otoczenie (zamiatanie, wycieranie stołów itd.). Jest to bardzo ważny element pracy metodą Montessori, a równocześnie sprawia dzieciom dużo radości i satysfakcji ponieważ poszerzenie samodzielności jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych małego dziecka.

Miejscem w którym dzieci mogą zdobywać samodzielność w zakresie podstawowych czynności jest kącik ćwiczeń dnia praktycznego. Dla małego dziecka czynności te są świetną zabawą, sygnałem zadowolenia dziecka jest wielokrotne ich powtarzanie. Ćwiczenia te są łatwe do zrozumienia i wykonania. Dzięki wykonywaniu takich ćwiczeń dziecko wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija samodzielność i pewność siebie oraz doskonali koordynację ruchów. Ćwiczenia te dopasowane są do wieku dziecka, a używane przedmioty dostosowane wielkością do potrzeb  dziecka.

Sposób uczenia dziecka jest zupełnie inny niż osoby dorosłej, wiedza przyswajana jest w sposób nieświadomy, dziecko wchłania  język bezwiednie zarówno ojczysty jak i obcy. Dlatego też proponujemy  w trakcie dnia naukę języka angielskiego. Raz w tygodniu odbywają się zajęcia z wykwalifikowaną lektorką pracującą wg atrakcyjnej dla dzieci  metody polegającej na  przyswajaniu języka angielskiego poprzez piosenki i taniec.  W trakcie tygodnia opiekunki powtarzają z dziećmi piosenki w ramach zabaw ruchowych.

Ponadto  proponujemy spotkania z muzykami, którzy raz w miesiącu zapoznawać będą dzieci instrumentami, krótkimi formami muzycznymi i stymulować ich rozwój muzyczny. Poza tym raz w miesiącu zapraszamy na krótkie przedstawienia teatralne.

 

Kontakt

 
Żłobek Montessori
Godziny otwarcia: 7:00 -18:00
Zapisy: 693 11 62 48 – Anna Hanausek-Badziak
ul. Jaracza 68
90-251 Łódź
NIP:727 194 83 29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 693 11 62 48
REGON: 101157210