• ul. Jaracza 68 90-251 Łódź
  • biuro@zlobek-montessori.pl
  • 693 11 62 48

Refleksje opiekuna grupy Montessori

KONCEPCJA PEDAGOGICZNA MARII MONTESSORI W ŻŁOBKU

W  metodzie Marii Montessori  wychowanie jest rozumiane jako wspieranie dziecka w rozwoju, wyrażające się w spełnieniu prośby dziecka „pomóż mi samemu to zrobić”.

Wszystkie osoby zainteresowane tą koncepcją zachęcam do sięgnięcia po literaturę na ten temat dostępną na rynku. Ja chciałabym się skupić  na praktycznym aspekcie pracy z małymi dziećmi według koncepcji pedagogicznej Marii Montessori. Od wielu lat pracowałam w Żłobku Państwowym nr 13 na stanowisku opiekunki, w roku 2006 stworzyłam pierwszą grupę Montessori, a w 2008 drugą. Praca z małymi dziećmi wg tej metody to nie tylko mój zawód, ale moja wielka pasja. Dlatego też, aby móc ją dalej rozwijać zdecydowałam się objąć stanowisko dyrektora w niepublicznym  Żłobku Montessori.

Aby rozpocząć przygodę z pedagogiką Montessori i zostać pedagogiem Montessori nie wystarczy ukończenie specjalistycznego kursu. Należy zacząć od zmiany siebie, swoich postaw i swojego nastawienia do pracy z dzieckiem. Trzeba uwewnętrznić zasady Montessori, wyzbyć się chęci dominowania nad dzieckiem, konsekwentnie skupiać się na dziecku i jego potrzebach. Jeżeli te wszystkie warunki będą spełnione można zacząć tworzyć grupę.

W żłobku pracujemy w grupie dzieci od 1 roku do 3 lat. Praca z tak małymi dziećmi według koncepcji pedagogicznej Marii Montessori to dla nas wyzwanie. Uczenie małych dzieci zasad, które mają obowiązywać w grupie to ciężka, długa i żmudna praca dzień po dniu, ale przecież nikt nie mówił nam, że będzie łatwo. Łatwo nie jest, ale satysfakcja z osiągnięć naszych dzieci jest ogromna. To niesamowite przeżycie, gdy można obserwować na przykład zjawisko polaryzacji uwagi, opisywane prawie sto lat temu przez Marię Montessori.

W swoimi życiu zawodowym doświadczyłam rozmaitych sukcesów na przykład jeden  z moich trzyletnich podopiecznych zademonstrował umiejętność czytania, czy wzruszające sceny, gdy trzylatki opiekowały się młodszymi dziećmi, karmiły je, pomagały przy ubieraniu, pocieszały lub pilnowały porządku w grupie. Napotkałam też pewne trudności – dla bezpieczeństwa dzieci niektóre pomoce i przedmioty nie mogły być dla nich ciągle dostępne, naczynia do przelewania wody były plastikowe, a nie szklane. Takie czynności, jak nakrywanie do stołu, nalewanie kompotu – wykonywały tylko starsze dzieci. Zabawy z wodą, piaskiem, czy zabawy małymi przedmiotami uznałam za możliwe tylko pod kontrolą opiekuna.

Uważam, że mimo trudności metodę Montessori należy wykorzystywać w pracy z małymi dziećmi, ponieważ daje ona dzieciom konkretne korzyści – uczą się różnych rzeczy przez doświadczanie, są aktywne, ciekawe, odważne, samodzielne, mają poczucie własnej wartości. Po kilku latach pracy tą metodą uważam, że jest to wspaniała metoda, która bardzo pomaga wspierać dzieci w ich pełnym rozwoju. Odkąd pracuję metodą Montessori mam poczucie, że robię coś dobrego

Krystyna Łaźniewska

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 4103
Opieka dzienna dla dzieci w wieku od 8-go m-ca życia do 3 lat.
Godziny otwarcia: 7:00 -17:00
Kontakt; 693 11 62 48 – Anna Hanausek-Badziak
© Copyright Żłobek Motesossori.
Strony internetowe Trojka Design.